День пам'яті жертв геноциду кримсько-татарського народу

Дата: 16 травня 2020 о 16:01, Оновлено 18 травня 2020 о 13:36

18 травня відповідно до Постанови Верховної Ради України від 12 листопада 2015 року№ 702 в Україні вшановують пам'ять про злочинні акції, сплановані керівною верхівкою колишнього Союзу РСР, які призвели до масових людських жертв та завдалинепоправної шкоди кримсько-татарському народу.

В Терпіннівському колегіумі "Джерело" завжди цікавились історичними відомостями про історію, мистецтво і культуру кримсько-татарського народу. Ця тема фігурувала в МАН (Шанчева К)

Переселення кримських татар

Напередодні ІІ Світової війни в Криму проживало 200 тис. татар. Державний Комітет Оборони 11 травня 1944 р. за особистою вказівкою Й. Сталіна постановив виселити 188,6 тис. татар, 14 тис. греків, 11 тис. вірмен, 12 тис. болгар з Криму в Середню Азію, Сибір і Казахстан.
       Наприкінці 50-х років, після зняття режиму спецпоселень, розгорнувся національний рух кримських татар. Однак ні "відлига" 50-х, ні Указ про  реабілітацію 1967 р. не дали змоги кримським татарам повернутися до Криму.
         Згодом депортовані отримали ширші громадянські права з неформальною забороною повернутися на півострів.  Деякі родини ризикнули переїхати у сусідні з Кримом   області, маючи надію з часом повернутись на рідні землі. Так кримські татари опинились на Мелітопольщині.
Татари, що прибували, особливо не афішували своєї національної належності. Вони не висували особливих вимог сільській раді щодо розвитку своєї національної культури, мови, дотримання традицій чи, тим більше, відновлення національної релігії чи політичних прав. Їхнім завданням було в майбутньому повернення до Криму, вони просили дозволу прописатись, облаштувати побут і створити базу для подальшої репатріації. Перші переселенці  кримських татар з’явились в селі Терпінні в 1968 році. Поступово в село приїхали ще декілька родин.
         Процес повернення кримських татар і подальша їхня активна присутність  сприяли  розвитку суспільного життя села Терпіння.  Переселення відбувалось на свій власний страх і ризик,  оскільки ще не існувало жодної державної підтримки. Запас мобільності кримських татар поступово вичерпався і родини осіли за принципом, де зупинилися, там і будемо жити.  Вони зрозуміли, що ніхто особливо переселенців у Криму не чекав, тому осівши в селі, облаштувавши свій побут, кримські татари зайнялись садівництвом та городництвом . Сьогодні  в Мелітополі та Мелітопольському районі мешкає 3,5 тис. кримських татар. В селі Терпінні знайшли свою долю більше  55 родин.

На початку 2020 року помер найстаріший кримський татарин  Кірмач Ділявер, який першим
посилився в с. Терпінні в 1968 році.

Фильм "Хайтарма" - художественный фильм режиссера Ахтема Сейтаблаева.